Česky English

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30
Slet Čarodějnic
Slet čarodějnic - fotogalerie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10
Zápis do Mateřské školy DUHA Třebusice
11
Výstraha - nebezpečí požárů
12 13 14 15
16 17 18
Brigáda čištění koupaliště
19 20 21 22
23 24 25
Pozvánka na jednání zastupitelstva obce 25. 5. 2022
26 27
Výstava Anthropoid 80 let (1942 - 2022).
28
Výstava Anthropoid 80 let (1942 - 2022).
29
Výstava Anthropoid 80 let (1942 - 2022).
30 31 1 2 3 4 5

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Naše obec > Aktuality > Volba obecních symbolů znaku a vlajky

Volba obecních symbolů znaku a vlajkyZastupitelstvo obce na svém zasedání dne 16.11.2020 rozhodlo o vypsání ankety pro třebusické občany ohledně výběru znaku a vlajky obce. Pověřenou firmou, zabývající se heraldickými službami, byly vytvořeny 4 návrhy znaku a vlajky ve dvou barevných provedeních. 

V anketě mohou hlasovat občané s trvalým pobytem v obci starší 18 let. Vaší volbu můžete zaznamenat osobně do sčítacího archu, který je v úředních hodinách k dispozici na OÚ. Další variantou hlasování je mailem na mailovou adresu obec@trebusice.cz. Pokud se rozhodnete dát hlas pomocí Vašeho mailu, prosím uveďte do zprávy kontaktní tel. číslo, aby případně mohla být ověřena totožnost. Třetí možností je volba varianty znaku přes telefon v úředních hodinách OÚ na čísle 312 283 747. Hlasovat o obecním znaku můžete do 31. 1. 2021.

Zde přinášíme výňatek z textové části návrhu obecních symbolů od Mgr. Tejkala, která Vám objasní použité figury na návrzích našich obecních symbolů. Celá textová část je k dispozici na stránkách obce a na OÚ.

„Při nemožnosti navázání na historickou obrazovou pečeť obce obsahuje návrh znaku obce následující obecné (tj. z reality odvozené a kresebně adekvátně jednoduše stylizované) a heroldské (tj. geometrickým dělením štítu konstituované) znakové figury, které odkazují na možný původ názvu obce a dále také na s obcí spojené přírodní a historické motivy:

-Název obce vystihuje heroldská figura pilovitého dělení štítu ve formě pilovitého kůlu (či, z jiného pohledu, pilovitých boků štítu, tzn. vizuálně dvou svislých pilovitých řezů), nebo (vodorovného) pilovitého dělení štítu na horní a dolní pole. Původ jména obce se totiž vykládá od jejího založení na místě vytříbeného, tzn. vykáceného lesa. Podobný původ může mít ostatně i název novodobé části obce Holousy (tzn. vsi na holém, nezalesněném místě), nebo jméno zaniklé vsi Tuklaty ležící kdysi na dnešním katastru Třebusic (tzn. vesnice na vykláceném místě).

-Na první věrohodnou písemnou zmínku o obci, která se uvádí v roce 1227, resp. 1228, kdy se ze dvorců v Třebusicích zmiňuje příjem kláštera sv. Jiří na Pražském hradě odkazuje heroldská figura svatojiřského kříže, tzn. červeného heroldského kříže ve stříbrném poli (v podobě znakového štítu nebo tzv. hlavy štítu).

-Obecná figura zvonu připomíná kapličku se zvonicí z 19. století (jejíž vyobrazení je současným grafickým symbolem obce na internetových stránkách obce).

-Obecné figury zvoncovitého hrnce, římského meče, nebo ostruhy odkazují na místní archeologickou lokalitu z římského období. Jedná se o jedno z nejdůležitějších českých a současně i evropských pohřebišť ze starší doby římské s hojnými nálezy římského importu zbraní, včetně různých typů římských mečů, a s nálezy milodarů, např. v podobě keramiky, nožů nebo ostruh. Figura ostruhy současně odkazuje také na erb posledních feudálních majitelů Třebusic, rytířů z Otěšic.

-Obecná figura dvojice jasanových listů symbolizuje místní památný strom „Jasan v Třebusicích" a podtrhuje i symboliku někdejšího "vytříbeného lesa", přičemž počet dvou listů odpovídá počtu dvou částí samosprávné obce.“

Níže v příloženém souboru se můžete podívat na všechny návrhu znaku a vlajky s podrobným vysvětlením

Varianty znaku a vlajky obce