Česky English

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Informace o konání zasedání zastupitelstva obce Třebusice
28
Očkování psů proti vzteklině
29 30 31
6. Deskovky v knihovně
1 2
Den dětí
Dětský Den zrušen
Přednáška Dr. Hana Blochová - KD Koleč, Koncert Hana Sar - Budeč
3 4 5 6 7
Volby do Evropského parlamentu 2024
8
Volby do Evropského parlamentu 2024
9
10 11 12
Mimořádné omezení otvírací doby v knihovně
13 14 15
Kontejnery na rozměrný komunální a nebezpečný odpad
Festival VoBrKo
Zájezd do Klášterce nad Ohří
16
17 18 19
Informace o konání zasedání zastupitelstva obce Třebusice
20 21
OLOFEST - vítání léta v Olovnici
22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Naše obec > Aktuality > Volba obecních symbolů znaku a vlajky

Volba obecních symbolů znaku a vlajkyZastupitelstvo obce na svém zasedání dne 16.11.2020 rozhodlo o vypsání ankety pro třebusické občany ohledně výběru znaku a vlajky obce. Pověřenou firmou, zabývající se heraldickými službami, byly vytvořeny 4 návrhy znaku a vlajky ve dvou barevných provedeních. 

V anketě mohou hlasovat občané s trvalým pobytem v obci starší 18 let. Vaší volbu můžete zaznamenat osobně do sčítacího archu, který je v úředních hodinách k dispozici na OÚ. Další variantou hlasování je mailem na mailovou adresu obec@trebusice.cz. Pokud se rozhodnete dát hlas pomocí Vašeho mailu, prosím uveďte do zprávy kontaktní tel. číslo, aby případně mohla být ověřena totožnost. Třetí možností je volba varianty znaku přes telefon v úředních hodinách OÚ na čísle 312 283 747. Hlasovat o obecním znaku můžete do 31. 1. 2021.

Zde přinášíme výňatek z textové části návrhu obecních symbolů od Mgr. Tejkala, která Vám objasní použité figury na návrzích našich obecních symbolů. Celá textová část je k dispozici na stránkách obce a na OÚ.

„Při nemožnosti navázání na historickou obrazovou pečeť obce obsahuje návrh znaku obce následující obecné (tj. z reality odvozené a kresebně adekvátně jednoduše stylizované) a heroldské (tj. geometrickým dělením štítu konstituované) znakové figury, které odkazují na možný původ názvu obce a dále také na s obcí spojené přírodní a historické motivy:

-Název obce vystihuje heroldská figura pilovitého dělení štítu ve formě pilovitého kůlu (či, z jiného pohledu, pilovitých boků štítu, tzn. vizuálně dvou svislých pilovitých řezů), nebo (vodorovného) pilovitého dělení štítu na horní a dolní pole. Původ jména obce se totiž vykládá od jejího založení na místě vytříbeného, tzn. vykáceného lesa. Podobný původ může mít ostatně i název novodobé části obce Holousy (tzn. vsi na holém, nezalesněném místě), nebo jméno zaniklé vsi Tuklaty ležící kdysi na dnešním katastru Třebusic (tzn. vesnice na vykláceném místě).

-Na první věrohodnou písemnou zmínku o obci, která se uvádí v roce 1227, resp. 1228, kdy se ze dvorců v Třebusicích zmiňuje příjem kláštera sv. Jiří na Pražském hradě odkazuje heroldská figura svatojiřského kříže, tzn. červeného heroldského kříže ve stříbrném poli (v podobě znakového štítu nebo tzv. hlavy štítu).

-Obecná figura zvonu připomíná kapličku se zvonicí z 19. století (jejíž vyobrazení je současným grafickým symbolem obce na internetových stránkách obce).

-Obecné figury zvoncovitého hrnce, římského meče, nebo ostruhy odkazují na místní archeologickou lokalitu z římského období. Jedná se o jedno z nejdůležitějších českých a současně i evropských pohřebišť ze starší doby římské s hojnými nálezy římského importu zbraní, včetně různých typů římských mečů, a s nálezy milodarů, např. v podobě keramiky, nožů nebo ostruh. Figura ostruhy současně odkazuje také na erb posledních feudálních majitelů Třebusic, rytířů z Otěšic.

-Obecná figura dvojice jasanových listů symbolizuje místní památný strom „Jasan v Třebusicích" a podtrhuje i symboliku někdejšího "vytříbeného lesa", přičemž počet dvou listů odpovídá počtu dvou částí samosprávné obce.“

Níže v příloženém souboru se můžete podívat na všechny návrhu znaku a vlajky s podrobným vysvětlením

Varianty znaku a vlajky obce